O łowisku

 

 

Przyjemność czerpiemy z natury

Łowisko Borowy Staw to zbiornik pokopalniany położony w malowniczej okolicy, utworzony na początku lat 80-tych. Znajduje się we wschodniej części wielkopolski, w powiecie tureckim, w gminie Władysławów, w miejscowości Piorunów.

Powierzchnia łowiska to 12 ha, ale lustro wody zajmuje powierzchnię około 8 ha. Wodę przecina mniej więcej w połowie grobla – cypel, który nie rozdziela łowiska na dwa osobne akweny, a stanowi dodatkową atrakcję. Grobla ta jest zamkniętą częścią łowiska i będzie wydzielona z użytkowania. Wędkarze najczęściej będą wywozić swoje zestawy właśnie w okolice grobli, dlatego wprowadziliśmy zakaz wejścia, aby nie płoszyć ryb w łowisku. Głębokość Borowego Stawu poznamy w trakcie zasiadek wędkarskich. Według szacunkowych pomiarów głębokość wynosi od 1 do 5 metrów. Chcemy zachować klimat dzikości łowiska i pozwolić wędkarzom na odkrywanie tajemnic naszego Stawu. Dno jest raczej muliste, z osadem, ale linia brzegowa dość ciekawie porośnięta trzcinami i trawami. Drzewostan to głównie olcha, brzoza, sosna i wierzba, ale z uwagi na przebywające w łowisku bobry drzew starych ubywa.

Ryby na Łowisku Borowy Staw (zbiorniku) pojawiły się już na początku jego powstania około roku 1979. Nie dotarliśmy do konkretnych danych, jaka ilość i jakie gatunki zostały wpuszczone do akwenu na przełomie 40 lat, ale biorąc pod uwagę wielkość ryb, prawdopodobnie były to karpie. Z przekazów ustnych, opowieści i historyjek okolicznych wędkarzy oraz mieszkańców wynika, iż Staw był zarybiany wielokrotnie oficjalnie i nie tylko. Jedna, z powtarzanych często historii, mówi o awarii auta przewożącego dużą ilość karpi z gospodarstwa rybackiego z północy Polski, właśnie w okolicy naszego zbiornika. Ryby oczywiście aby uratować, wpuszczono do najbliższej wody, jakim był zbiornik w Piorunowie – obecnie Łowisko Borowy Staw. Ile prawdy w tej historyjce – nie wiemy, nie chcemy też w to wnikać. Fakty jednak są takie, że ryby na łowisku w Piorunowie były, są i będą. Z opowieści wędkarzy – osób łowiących na tym akwenie w ostatnich latach, ryby były tak duże, że “kije pękały”. Były to głównie duże karpie o wadze około 15-20 kg, sumy o długości powyżej 1,5 metra, szczupaki, sandacze oraz piękne liny. Łowisko Borowy Staw zostało w ostatnim czasie dodatkowo zarybione karpiami w przedziale wagowym od 5 do 26 kg z kilku różnych hodowli. Zostało również wpuszczone kilkadziesiąt dużych amurów, jesiotrów oraz kilka tołpyg.

Na Łowisku Borowy Staw jest w tym momencie 12 stanowisk karpiowych, na których zmieszczą się dwa namioty wędkarskie, parasol ze stolikiem i krzesełkami oraz niezbędny sprzęt do wędkowania. Stanowiska zostały rozlokowane w konsultacji z kilkoma wędkarzami. Na każdym stanowisku, o ile będzie to wymagalne, będzie dodatkowo pomost i zadaszenia w postaci wiat, altan, dających troszkę cienia. Nie chcemy za bardzo ingerować w naturalny wygląd Łowiska Borowy Staw, jednak zapewniamy niezbędny węzeł sanitarny i dostęp do wody. Do dyspozycji oddajemy zaplecze socjalne z ciepłą wodą i prysznicem, toalety oraz zadaszone i zamykane miejsce do ładowania akumulatorów i telefonów, a także wiatę pod którą zorganizować można grilla czy przywitać uczestników zawodów wędkarskich. W przyszłości chcielibyśmy aby na każdym stanowisku była energia elektryczna i utwardzony dojazd. Ale powoli, dopiero zaczynamy i czekamy na Wasze opinie i sugestie. Do zobaczenia na Łowisku !

Piękne i zdrowe ryby w nowoczesnym łowisku, to tylko połowa na co liczą wędkarze.

Chcąc zapewnić naszym gościom komfortowe warunki do wędkowania, przy zachowaniu dzikości łowiska oraz jego nieprzewidywalności, do dyspozycji oddajemy zaplecze socjalne z ciepłą wodą i prysznicem, toalety, zadaszone i zamykane miejsce do ładowania akumulatorów i telefonów, a także wiatę pod którą zorganizować można grilla czy przywitać uczestników zawodów wędkarskich.

Świetne miejsce do organizacji zawodów oraz imprez firmowych.

Prowadzisz firmę, masz klub lub chcesz zorganizować zawody wędkarskie (tylko złów i wypuść)? Możesz się do nas zgłosić i wynająć całe łowisko po atrakcyjnej cenie. Na łowisku znajduje się 12 komfortowych stanowisk, na każdym zmieści się dwóch karpiarzy. Nie czekaj, zadzwoń i zapytaj o ofertę!

Chcesz pojechać na zasiadkę z rodziną i zapewnić jej weekend pełen przygód? U nas to możliwe!

W niedalekiej odległości od łowiska znajdują się atrakcje turystyczne, które warto odwiedzić przy okazji pobytu na naszym łowisku. 35 km od łowiska znajduje się Sanktuarium Matki Bożej w Licheniu, to największa świątynia w Polsce, ósma w Europie i dwunasta na Świecie. Jadąc tyle samo kilometrów w stronę Łodzi, możecie odwiedzić Termy Uniejów, to najbardziej znane baseny termalne w Polsce. Znajdzie się również coś dla dzieci. Warto pojechać 50 km od łowiska, by zobaczyć najgroźniejsze zwierzęta świata w Zoo Safari Borysew.

Stanowisk

Tyle lat ma zbiornik

Rekord łowiska